Skip to content

Linatööde praktikapäev

Juba homme, 30. augustil kell 10-16 toimub muuseumis Pallase Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna üliõpilaste praktikapäev. Proovime linatöid – murrame linavart, ropsime ja kraasime kiudu.
Juhendab Miina Leesment.
Tule uudistama!

Soome-ugri filmifestival FUFF kolib Sänna Kultuurimõisa

Rahvusvaheline soome-ugri filmifestival, mis on neli aastat toimunud Tsiistre linamuuseumis Võrumaal, leiab 2018. aasta suvel aset Sänna Kultuurimõisas. Selle puhul palume laupäeval 16. septembril kell 16 kõiki Sänna kultuurimõisa, et uus festivalipaik pidulikult sisse pühitseda. Oodatud on nii Võrumaa inimesed kui ka filmisõbrad mujalt, ja eriti need, kes FUFFi Hooandja kampaanias osalesid. Uue koha sisseõnnistamiseks viime läbi iidse rituaali looduses, millega täname oma toetajaid Hooandjas. Igal hooandjal on võimalus Sännasse endast väike märk maha jätta.

Festivali peakorraldaja Edina Csüllogi sõnul on tegemist märgilise tähisega FUFFi nelja-aastases ajaloos. „See on meie jaoks väga oluline moment, kuna alustame koostööd Sännaga, mis loodetavasti kujuneb pikaks ja viljakaks,“ selgitas Csüllög. „Samuti on praegu käimas festivali sisulise kontseptsiooni reformimine, seega võib öelda, et oleme muutuste tuules ja 2018. aasta festival saab kindlasti olema natuke teistsugune.“ Festivali üks korraldajatest, linamuuseumi perenaine Kristina Remmel soovib festivalile edu ja tuult tiibadesse: „Neli aastat FUFFi eestvedamist on olnud põnev teekond. Soovin festivalile rõõmsat meelt ja loomingulist sädet!“

Pärast pidulikku rituaali sööme koos traditsioonilist Ungari suppi, mille Edina eluva tule peal valmis keedab; joome kuuma teed ja sööme küpsiseid. Ühisele lauale võib kaasa võtta kooke, pirukaid, värskeid aiasaadusi või midagi muud, mida hing ihaldab.
Üritus on tasuta.

FUFF on soome-ugri väikerahvaste filmikultuurile keskenduv festival, mida on alates 2014. aastast peetud Võrumaal Tsiistre linamuuseumis. Sel aastal oli festivali kavas üle 20 linateose ning üritust külastas rohkem kui 200 inimest. FUFFi patroon on soome-ugri kultuuri hoidja Kauksi Ülle.

Soome-ugri filmifestivalil FUFF 4 auhinnati esimest korda komi mängufilme

Soome-ugri filmifestivalil FUFF 4 auhinnati esimest korda komi mängufilme, festivali külastas üle 200 inimese

Laupäeva 1. juuli hilisõhtul lõppes Võrumaal Tsiistres Loe lähemalt

Soome-ugri filmifestival kutsub vaatama hõimurahvaste kino

28. juunist 1. juulini toimub Võrumaal, maalilises Tsiistre külas juba neljandat korda soome-ugri filmifestival FUFF. Tsiistre linamuuseumi külakinos linastub üle 20 lühi- ja eksperimentaalfilmi, festivali avab Liivo Niglase dokumentaalfilm „Armastuse maa.“

Festivali võistlusprogrammis linastub 23 lühifilmi Venemaal elavatelt soome-ugri väikerahvastelt. Lisaks võistlusprogrammile on kavas Saami, Ungari ja Soome lühifilmiprogrammid, näidatakse Eesti animatsiooni ning eksperimentaalfilme kogu maailmast.

Festivali üheks oluliseks eesmärgiks on soome-ugri filmikunsti edendamine ning tulevikutalentide koolitamine. Neljal festivalipäeval toimub hommikuti stsenaristika töötuba, mida viivad läbi Mart Kivastik Eestist ning Dániel Erdélyi Ungarist.

Festivali kunstiline juht, Budapestist Setomaale kolinud Edina Csüllög rõhutab, et tihti jääb hõimurahvaste filmitegu nii rahaliste vahendite kui ka lihtsalt oskuste puudumise taha. „Kui vaatad kodus ainult mingilt vene kanalilt seriaale, siis sul ei ole paratamatult sellist tausta nagu filmikooli õpilastel, kes on vaadanud Bela Tari ja Veiko Õunpuud,“ kõneleb Csüllög. „Kuid see kõik on arendatav ja me tahame noortele näidata, et on olemas ka kunstilised ja eksperimentaalsed filmid.“

Pärast päevast filmiprogrammi saab nautida kontserte. 29. juuni õhtul astub üles ansambel Puuluup Viljandist, 30. juunil laulab ja mängib karmoškat seto juurtega punkartist Kristel Mägedi ning toimub ka ugridisko DJ Aivar Meose eestvedamisel.

Festivali tehniline juht Paul Nurme sõnab: „FUFFil kohtuvad inimesed, kelle jaoks on soome-ugri rahvaste keel ja meel olulised ja kes seejuures ei pruugi olla sünnilt soome-ugrilased. Tsiistresse sõidetakse Hispaaniast, Mehhikost, Jaapanist ja mujalt.“

Festivali patroon on soome-ugri kultuuri hoidja kirjanik Kauksi Ülle.

Festivali pass 10 € tagab sissepääsu kõikidele filmilinastustele ja kontsertidele; ühe filmiseansi ja kontserdi pilet 3 €. Alla 18-aastastele lastele ja noortele on sissepääs tasuta.

Festivali korraldavad soome-ugri filmifond SUFF, Prastuli Selts ja Nisi Masa Estonia.

Toetavad Hõimurahvaste Programm, Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Ungari Instituut Eestis, Ungari Suursaatkond Soomes. Festivali partnerid: Fenno-Ugria Asutus, MariUver, tõlkebüroo A&A Lingua, Katapult Film, Plank Film, Kübarkino, Nopri talu, Tsiistre teemaja, Rõngu Pagar, Piusa Savikoda, Veinisõber OÜ, Jaagumäe Kaubanduse OÜ.

Täpsem info ja programm:

www.fuff.ee

Facebook: FUFF Finno-Ugric Film Festival

Õppepäev Karula rahvuspargis, 29. oktoober 2016

Õppepäev kiulina kasvatamisest ja töötlemisest

Laupäev 29. september 2016
Karula rahvuspargi külastuskeskuses, Ähijärve küla, Antsla vald Loe lähemalt

Laupäeval, 13. augustil linamuuseumis kohvik Uibuaia

Tsiistre linamuuseumis
57°39’14”N 27°11’33”E
avatud ainult laupäeval

Prastuli talu aias kasvab 15 vana õunapuud. Need istutas ligi 70 aastat tagasi perekond Ilja. Loe lähemalt

Kaika suvõülikuul tulõ Tsiistren

Võrokõisi 28. Kaika suvõülikuul tulõ timahava Vahtsõliina kihlkunnan Misso vallan Tsiistren 12.–14. põimukuu pääväl. Tsiistret tuntas innekõkkõ Nopri talomeieri, soomõ-ugri filmifestivali, linamuusõumi, tsäimaja ja küläkua perrä. Loe lähemalt

Pressiteade: Soome-ugri filmifestival FUFF 3 Tsiistres, Võrumaal

8.-11. juunil 2016 saab Tsiistres, Võrumaal linamuuseumi külakinos juba kolmandat aastat vaadata soome-ugri filme. Festivali avafilm on Veiko Õunpuu „Roukli” ja lõpufilm ungari režissööri Virag Zomboracz’i mängufilm „Afterlife”; kokku linastub FUFFil ligikaudu 60 filmi.

Festivali programm jaguneb kaheks: võistlusprogrammis osalevad soome-ugri omariikluseta väikerahvaste filmid ja programmi teises osas jõuavad ekraanile suuremate soome-ugri rahvaste – eesti, soome ja ungari – mängu-, eksperimentaal- ja dokumentaalfilmid.

FUFFi korraldajad peavad jätkuvalt oluliseks festivali harivat rolli – kolmel päeval saavad osalejad soome-ugri väikerahvaste filmikunsti edendamisele suunatud stsenaristika töötubades edasi arendada oma filmiideed; toimub ka töötuba noortele. Töötubasid juhendavad režissöör-stsenarist Dániel Erdélyi Ungarist, kirjanik-stsenarist Mart Kivastik ja EKA õppejõud Liis Nimik Eestist.

Festivalil osalevad 25 eri rahvusest filmide autorid ja vabatahtlikud – marid kaugelt Baškiiriast ning prantslased ja hollandlased Euroopast.

Festivali kunstiline juht Edina Csüllög: „Festival toimub kolmandat aastat ja sel aastal võistlusprogrammi kokku pannes oli näha, et soome-urgi väikerahvaste filme, mida näidata, on üha vähem. Põhjuseks on oma filmitööstuse puudmine – filmitegijad on amatöörid, kellel ei ole piisavalt vahendeid ja toetust. Mõned aastad tagasi festivali kavandades soovisime pöörata tähelepanu soome-ugri väikerahvaste mängifilmitegijatele, aga kahjuks on sel aastal võistlemas ainult üks mängufilm, ülejäänud filmid on eksperimentaal- ja dokumentaalfilmid.”

Festivali ajal saab näha valikut fotokonkursile „Soome-ugri maailm täna” saadetud fotodest, uudistada soome kunstniku Milla Koivisto videoinstallatsiooni ja vaadata liivi päritolu Läti nukukunstniku Edmunds Rosenfeldi etendust „Liivi viimane kuningas”.
Neljapäeval, 9. juunil teeb elavat muusikat ansambel Väliharf ja laupäeval, 11. juunil ansambel Lepaseree.

Festivali patroon on soome-ugri kultuuri hoidja kirjanik Kauksi Ülle.

Festivali pass 10 € tagab sissepääsu kõikidele filmilinastustele ja kontsertidele. Võru maakonna noortele on sissepääs tasuta.

Festivali korraldavad soome-ugri filmifond SUFF, Prastuli Selts ja Nisi Masa Estonia.

Festivali toetavad Hõimurahvaste Programm, Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Ungari Instituut Eestis, Ungari Suursaatkond Soomes. Festivali partnerid: Fenno-Ugria Asutus, tõlkebüroo A&A Lingua, Mediawave, Katapult Film, Plank Film, Alasti Kino, Nopri Talu, Tsiistre teemaja, Rõngu Pagar, Piusa Savikoda, Pullijärve Holiday Village, Suhka Turismitalu, Budampex, Jaagumäe Kaubandus OÜ ja Jungent Estonia OÜ.
Lisa: www.fuff.ee

Linatööd 30.-31. mai

30. mail kell 10.00-18.00 ja 31.mai 9.00-17.00 on muuseumis praktikal Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna üliõpilased. Teeme linatöid: murrame, ropsime ja harjame kiulina, mis muuseumi maadel kasvatatud. Huviline, tule uudistama!

SAADA OMA FOTO SOOME-UGRI FILMIFESTIVALI KONKURSILE!

Soome-ugri filmifond SUFF ja Tsiistre linamuuseum kuulutavad välja rahvusvahelise fotokonkursi „Soome-ugri maailm täna”. Loe lähemalt